ARTYKUŁY

 
 
1
 
2
 
 
 
Nowoczesne techniki rozrodu - w służbie hodowli koni arabskich. Czy hodowlę koni arabskich należy uznać za produkcję zwierzęcą?
Pogoń za obniżeniem kosztów w hodowli oraz wzrostem wydajności produkcji zwierzęcej stała się stymulatorem rozwoju dziedzin z nimi związanych. Wśród nich szczególnego znaczenia w ostatnich latach nabrały osiągnięcia w dziedzinie rozrodu zwierząt, do których zaliczyć należy inseminację oraz transplantację zarodków. Te nowoczesne techniki rozrodu w zdecydowany sposób wpłynęły na postęp w hodowli, a sukces w ich zastosowaniu choćby u bydła, skłonił też do ich wdrożenia w hodowli koni, początkowo tylko półkrwi, a następnie też hodowli koni arabskich.
Polskich arabów jak na lekarstwo
A gdzie? Oczywiście w stadninach zarządzanych przez KOWR, czyli Janowie Podlaskim i Michałowie. Widać to było na jesiennych przeglądach hodowlanych, które tym razem nie były już utajnione, a przynajmniej – nie do końca i nie dla wszystkich.
Juliusz Kossak – w 200. rocznicę urodzin
“Wiadomo powszechnie, że nikt przed Juliuszem Kossakiem ani nikt po nim nie rozsławił tak imienia konia polskiego i jego hodowli jak uczynił to on sam. Dlatego malarz ten szczególnie zasłużył sobie na przypomnienie w środowisku miłośników konia polskiego. Niektórzy polscy artyści, każdy na swój sposób, to postacie mocno zmitologizowane. Należał i należy do nich Juliusz Kossak wysuwając się na czoło tej grupy. Znalazł się w awangardzie ikon XIX- wiecznego polskiego malarstwa, obok Matejki, Grottgera i Brandta.  
WOJENNE LOSY POLSKICH KONI cz.6 - PAŃSTWOWE STADO OGIERÓW BIAŁKA
W wielu publikacjach na temat polskich stadnin państwowych w okresie okupacji znajdziemy podobne opisy: „…w czasie okupacji stado/stadnina funkcjonowała normalnie”, a  w pamięci miejscowej ludności i pracowników czasy te jawią się jako okres dobrze wspominany. Nie inaczej było w Białce. Sprawa wymaga jednak szerszego komentarza. 
POLSKI STRÓJ NARODOWY - Tradycja i świadomość historyczna w praktyce
Rozpowszechnienie się polskiego stroju narodowego miało dla kultury polskiej niebagatelne znaczenie. Na tradycję tego stroju będą powoływać się następne pokolenia podkreślając w nim znamiona polskości, dzięki czemu stanie się on uzewnętrznieniem patriotycznej postawy i szacunku dla przeszłości.
Kto i z czego „wyczyścił” państwowe stadniny?
Przywróceni do łask monopoliści państwowej hodowli koni arabskich powtarzają jednym głosem, że pod ich nieobecność stadniny zostały „zdewastowane”. A jak? Oczywiście „pisowscy nominaci” wyczyścili (ewentualnie „ogołocili”) stado podstawowe z najlepszych klaczy i ogierów. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądało to „czyszczenie” za ich rządów, a także po rozpoczęciu przez nich „naprawiania” polskiej hodowli.
Linia klaczy Gazella or.ar. w Stadninie Koni Białka
1 kwietnia 1994 roku w Stadninie Koni Kurozwęki, przyszła na świat córka ogiera Borek klacz Cirka od Cuma po Eukaliptus - reprezentantka linii klaczy Gazella or.ar. importowanej w roku 1845 do Jarczowiec przez hrabiego Juliusza Dzieduszyckiego. Historia jej pochodzenia opowiada pełną dramatycznych wydarzeń drogę polskiej hodowli począwszy od połowy XIX wieku do dnia dzisiejszego. 
Ród ogiera Bairactar or.ar. 1813 - wiecznie żywy
Linia Bairactar or.ar. jest najstarszą, choć dziś niezbyt licznie reprezentowaną, nadal aktywną linią męską w hodowli koni czystej krwi arabskiej na świecie.
39. All Nations Cup 2023 polskim okiem
Akwizgran (Aachen) to jedno z najbardziej wysuniętych na zachód niemieckich miast, które kojarzone jest współcześnie jako ważny ośrodek uniwersytecki, a dla miłośników sportu jeździeckiego to jedne z najbardziej prestiżowych na świecie zawodów w konkurencji skoków przez przeszkody. Z kolei dla hodowców koni czystej krwi arabskiej Aachen to przede wszystkim jesienny pokaz tytularny All Nations Cup (23-24.09.2023), który przez kolejne dekady wyznaczał kierunek rozwoju hodowli koni arabskich.
 
 
1
 
2
 
 
 
Copyright © 2020
projekt IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się