BIBLIOTEKA

Krzysztof Czarnota "O zażywaniu Araba" - 2024
W ostatnim czasie pojawiła się w sprzedaży długo oczekiwana książka
Krzysztofa Czarnoty zatytułowana “O ZAŻYWANIU ARABA” zapowiadana jako kompendium wiedzy o
użytkowaniu wierzchowym konia arabskiego.

Polski Strój Narodowy - Tradycja i tożsamość historyczna w praktyce - cz. 2
Opublikowany w "Araby Magazine" Nr 1/2015(9)

Hippika albo Sposob Poznania, Chowania Y Stanowienia Koni / Przez Krzysztopha Pieniazka Pisana Anno Domini 1607
"Hippika, albo sposób poznania, chowania i stanowienia koni" Krzysztofa Pieniążka wydana w 1607 roku, pozostaje w cieniu bardziej popularnej, nieco wcześniejszej "Hippiki" Krzysztofa Dorohostajskiego (wyd.1603). Książka Krzysztofa Pieniążka wydana skromnie została nieco zapomniana - najzupełniej niesłusznie.

„Arabska awantura” Moniki Luft: o arabach bez cenzury
Pod koniec czerwca na rynku księgarskim pojawi się książka Moniki Luft, przez kilkanaście lat redaktor naczelnej portalu polskiearaby.com – „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela”

EQUUS POLONUS
Equus Polonus - Koń w wojsku polskim w XVI wieku" autorstwa dr hab. Aleksandra Bołdyrewa to niezwykle ciekawa praca historyczna poświęcona roli konia w wojsku polskim w XVI wieku.

Zygmunt Jabłecki; „Konie arabskie i orientalne w hodowli i wyścigach na ziemiach polskich do 1939 r.” Nakładem Autora. Krosno 2018.

Prof. Makowiecki: konie w średniowiecznej Polsce często traktowano jak członków rodziny
Konie w czasach piastowskich często traktowane były jak członkowie rodziny. Szkielety tych zwierząt, które odkrywane są w mogiłach ludzkich świadczą o szczególnym znaczeniu wierzchowców, które nie były hodowane na mięso.