CEL I IDEA

"Wszystko zaczyna się tutaj, w sercu Europy w Naszym Kraju. Starannie dobrane połączenia, sekretne sposoby, kilkusetletnia tradycja i wiedza pokoleń Hodowców, której jesteśmy spadkobiercami. Choć wiele się zmienia, my nie chcemy zmieniać wszystkiego. Dlatego hodujemy nasze araby od ponad 250 lat. Najlepiej jak potrafimy."

"Pure Polish "  - podjęcie dawnych tradycji

Historia polskiej hodowli koni arabskich  wiąże się ściśle z burzliwą historią naszego kraju. Wielokrotnie niszczona przez wojenne zawieruchy zawsze sumiennie odbudowana, za każdym razem wykraczając poza osiągnięcia poprzedniej epoki. 
W  stadninach państwowych, w których po II wojnie światowej zgromadzono ocalałe klacze i ogiery czystej krwi arabskiej wdrożono unikalny na skalę światową program hodowlany ,oparty na kultywowanych od końca XVIII wieku rodzinach żeńskich i rodach męskich , którego integralną częścią  była próba dzielności na torze wyścigowym . Po wielu latach na klaczach wywodzących się ze stadnin państwowych odbudowana została w Polsce także hodowla prywatna, która dziś jest już na światowym poziomie.  Powojenne lata ,  które przyniosły polskiej hodowli wiele sukcesów na świecie, potwierdziły, że polski program hodowlany, który jest zbudowany na doświadczeniu oraz wiedzy przekazywanej przez pokolenia i oparty na kilkusetletniej tradycji hodowli tej rasy na ziemiach polskich jest niepowtarzalny na świecie i jest naszym kulturowym dziedzictwem . 

Polski koń arabski jest w dużym stopniu odbiciem cech narodu który go wyhodował: piękny i dzielny , silny i ambitny, klacze mają w sobie czar żeńskości , macierzyństwa i egzotycznej urody.

Kiedy 93 lata temu, w październiku 1926 roku powstało Towarzystwo Hodowli Konia Arabskiego, postawiło sobie za cel; rozwój hodowli oraz podniesienie wartości koni arabskich w Polsce. Towarzystwo promowało polskiego konia arabskiego w jego oryginalnej postaci; równie pięknego, charakteryzującego się swoistym bukietem, co dzielnego. Polski koń arabski wywodzący się od klaczy czystej krwi od wieków hodowanych na ziemiach polskich, , uszlachetnianych pustynną krwią  , jest na tyle niepowtarzalny , że nazywano go często czysto polskim  . Nawiązując do tamtej idei pragniemy  podjąć pracę nad utrzymaniem marki polskich koni arabskich oraz zachowaniem ich tożsamości określanej jako "pure polish", która stała się synonimem jakości, urody i dzielności polskich koni arabskich, rozpoznawalnym na całym świecie. Dziś, kiedy hodowla światowa została zdominowana przez nowych hodowców oraz preferowany typ konia pokazowego lub wyścigowego ,który ogranicza się do selekcji albo na specyficznie pojmowaną urodę albo na dzielność na torze wyścigowym , polski koń arabski  jako " piękny i dzielny" stoi  wobec niebezpieczeństwa wchłonięcia przez globalną modę i potrzebuje szczególnej opieki i uwagi.   Widzimy palącą potrzebę wsparcia i promocji naszej rodzimej hodowli   przez samych hodowców  a także  tych wszystkich dla których to dziedzictwo jest ważne .

Działalność Towarzystwa Hodowli Polskiego Konia Arabskiego zamierza kontynuację tradycji hodowli polskich koni arabskich, udokumentowaną od  1778 roku w stadninach kresowych  i prowadzoną przez kolejne stulecia na ziemiach polskich oraz powrót do idei i realizację założeń programu hodowlanego, które zostały  sformułowane przez założycieli Towarzystwa Hodowli Konia Arabskiego w roku 1926. 

Kontynuacja myśli hodowlanej i dokonań tych naszych poprzedników dla których polski koń arabski był ucieleśnieniem ideału i symbolem polskich narodowych tradycji , a także propagowanie idei pure polish i prezentacja twórczości najlepszych polskich artystów związanych z polskimi końmi arabskimi, jest naszym celem.


Copyright © 2020
projekt IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się