KSIĄŻKI

Zygmunt Jabłecki: „Konie arabskie i orientalne w hodowli i wyścigach na ziemiach polskich do 1939 r.”

Niezwykle rzadko na wydawniczym rynku dotyczącym koni, pojawiają się wartościowe pozycje, odbiegające od tematyki „jazda konna w weekend” lub "konie moje hobby”. W kraju w którym jakoby rozwija się jeździectwo i hodowla, nie przybywa pozycji napisanych ze znawstwem i dodatkowo wnoszących cokolwiek nowego. Niszą na rynku wydawniczym traktującym o hodowli koni jest dodatkowo obszar związany z końmi arabskimi. Pomimo tego, że w powszechnej świadomości konie arabskie są naszym niemal narodowym dobrem, pozycje o nich traktujące pojawiają się niezwykle rzadko. Ostatnim z hipologów, a przy tym hodowcą praktykiem, który chciał i potrafił dzielić się swoją wiedzą był ś.p. Roman Pankiewicz. Dlatego też z dużym zadowoleniem należy przyjąć pozycję autorstwa Zygmunta Jabłeckiego p.t. „Konie arabskie i orientalne w hodowli i wyścigach na ziemiach polskich do 1939 r.” Co ciekawe autor motywowany chęcią edukacji młodego pokolenia, wydał tę pozycję „nakładem własnym”.

Przedmiotem badań autora była historia hodowli koni arabskich i orientalnych na ziemiach polskich od czasów przedrozbiorowych do wybuchu II wojny światowej. Autor oparł się na oryginalnych opracowaniach hodowców, hipologów czy też sportsmenów związanych z hodowlą i znających jej problemy, takich jak Kajetan Sołtan Abgarowicz, W.Piechocki czy R.Pankiewicz, także m.in. na publikacjach Spirydona Ostaszewskiego, który osobiście odwiedził stada kresowe na przełomie XVII i XVIII wieku oraz pismach Jeździec i Myśliwy oraz Jeździec i Hodowca.
Autor dokonał analizy zebranego, dostępnego materiału literackiego, ikonograficznego i statystycznego, starając się przedstawić historię poszczególnych stad koni arabskich i orientalnych, ich początki, problemy i sukcesy, od zarania czasów nowożytnych na ziemiach polskich do roku 1939.

Zadając sobie trud kwerendy archiwalnych materiałów, wybrał z nich te ważne kwestie, które stanowią o wartości merytorycznej pozycji. Stąd pozycja zawierająca ponad 300 stron obfituje w liczne cytaty, dodające książce  kolorytu i przenoszące nas w świat języka polskiego naszych pradziadków.  Autor niejednokrotnie odkrywa przed czytelnikiem nowe fakty o polskiej hodowli koni arabskich i orientalnych, uzyskane dzięki dotarciu do archiwaliów nie tylko zapomnianych, ale często  w polskiej literaturze hipologicznej do tej pory nie wykorzystanych. Autor opisuje ówczesne stada i metody hodowlane, a także ludzi i konie, kładąc duży nacisk na  opis prób dzielności w postaci rozgrywanych wtedy wyścigów dla koni orientalnych i arabskich. 
Książka Jabłeckiego jest jedyną do tej pory, tak szeroką pracą, dającą odpowiedź na pytania o początki i ewolucję hodowli koni arabskich i orientalnych na ziemiach polskich.

Historia kresowych stad, początki wyścigów w kraju pod zaborami, organizowanie się polskiej hodowli, a następnie jej odbudowa do 1939 roku, to fascynująca lektura dla każdego miłośnika i hodowcy koni arabskich.


Zygmunt Jabłecki (Hetman, Hetmanek)

- zawodnik Studenckiego Klubu Jeździeckiego - Rzeszów, dwukrotny wicemistrz Polski indywidualnie na losowanych koniach w ujeżdżeniu i kombinacji (ujeżdżenie i skoki) na Mistrzostwach Polski spółdzielczości Studenckiej - Zbrosławice 17 maja 1981 r. Współzałożyciel i budowniczy ośrodka jeździeckiego Zabajka koło Głogowa Małopolskiego. Zawodnik Ludowego Klubu Jeździeckiego Zabajka, startował na koniach Rusłan Lampus, Bajdur. Autor książki „Hodowla koni i sport jeździecki w Galicji pod zaborem austriackim i w okresie międzywojennym w Małopolsce".

Copyright © 2020
projekt IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się