NOWOŚCI

2021-06-10
„Arabska awantura” Moniki Luft: o arabach bez cenzury
Monika Luft: "Arabska Awantura" - okładka

Pod koniec czerwca na rynku księgarskim pojawi się książka Moniki Luft, przez kilkanaście lat redaktor naczelnej portalu polskiearaby.com – „Arabska awantura. Od Emira Rzewuskiego do Krzysztofa Jurgiela” (Wyd. LTW). – W dziejach polskich arabów odbija się duch kolejnych epok – mówi autorka. Jej książka to podróż przez dwieście lat polskiej historii, ukazanej poprzez losy ludzi związanych z hodowlą koni czystej krwi, od początków XIX wieku do współczesności, z nigdy wcześniej nieopisywanymi wątkami z czasów PRL.

Monika Luft, dziennikarka, która ma na koncie powieści, wywiady, felietony i słuchowiska radiowe, jest absolwentką iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Historia Służb Specjalnych w Akademii Sztuki Wojennej. – Moja książka traktuje przede wszystkim o ludziach, nie o koniach – wyjaśnia. – Co się dzieje, gdy polityka z impetem wjeżdża w hodowlę? Jak rodziła się legenda, która od pokoleń porusza wyobraźnię nie tylko wielbicieli koni arabskich? Do czego legenda ta posłużyła w latach PRL i III RP?

Autorka pokusiła się także o zarys historii słynnej aukcji, której pięćdziesiąta druga edycja odbędzie się 15 sierpnia w Janowie Podlaskim.

Na okładce książki wykorzystano zdjęcie wykonane w janowskiej stadninie w roku 1960 – gdy hodowla arabów nie była bynajmniej priorytetem władz. Jak twierdził bowiem Władysław Gomułka, to konie zjadały Polskę.
Copyright © 2020
projekt IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się